Główne trasy spływów po Nidzie:


Trasy są przykładowe, na państwa życzenie mogą ulec zmianie.

MORAWICA-WOLICA
15.9KM

MORAWICA-TOKARNIA
20,8KM

WOLICA-BRZEGI
12,5KM

TOKARNIA-MOKRSKO DOLNE
15,5KM
BIZORĘDA-BRZEGI
16,2KM

O NIDZIE

Nida jest jedną z większych rzek regionu świętokrzyskiego

Nida jest jedną z większych rzek regionu świętokrzyskiego. To lewy dopływ górnej Wisły łączący się z nią w okolicy Nowego Korczyna. Powstaje z połączenia Białej Nidy (którą uważa się czasem za górny bieg Nidy) oraz Czarnej Nidy. Rzeki te łączą się niedaleko Chęcin, w miejscowości Brzegi. Sama Nida ma 96,6 km długości, natomiast łącznie z Białą Nidą 151,2 km i to ten wynik najczęściej jest podawany we wszelkich publikacjach, choć są źródła podające całkowitą jej długość jako 156,2 km. Powierzchnia dorzecza Nidy wynosi 3862 km2.To typowo nizinna rzeka o bardzo niskim spadku 0,65 prom.

Jej dno jest piaszczyste, a terasę zalewową pokrywają łąki, tereny zielone, często z krzewami na brzegu rzeki. Obszar nad rzeką stanowi Ponidzie, piękne okolice z mioceńskimi wzniesieniami wapienno-gipsowymi i liczną roślinnością chronioną, np. miłkiem wiosennym. Dla ochrony tych terenów utworzono Nadnidziański Parki Krajobrazowy. Najszersze miejsce rzeki ma 79 m (w okolicach Motkowic), zaś w najwęższym koryto mierzy jedynie 6 m. Nida jest jedną z najcieplejszych rzek w Polsce (jej temperatura latem dochodzi do 27 °C), zapewne dlatego, że nie jest zbyt głęboka. Jej głębokość waha się od 0,4 m do 2,6 m w najgłębszych miejscach. Nida płynie przez tereny Wyżyny Kieleckiej i Niecki Nidziańskiej do Kotliny Sandomierskiej. Ważniejsze miejscowości położone nad tą rzeką to: Sobków, Pińczów, Chroberz, Wiślica, Nowy Korczyn. Najważniejsze dopływy Nidy to Brzeźnica i Mierzawa.

 

nida atrakcje swietokrzyskie kajaki splywy kielce cennik splywy wypozycz, kajaki, splywy kajakowe
nida atrakcje swietokrzyskie kajaki splywy kielce cennik splywy wypozycz, kajaki, splywy kajakowe

Nida prawie w całości zachowała swoją naturalność. Do dziś można podziwiać jej liczne meandry, starorzecza i rozlewiska, będące schronieniem dla rzadkich ptaków. Między Motkowicami a Skowronnem Dolnym znajduje się unikatowa struktura geomorfologiczna – delta śródlądowa, którą tworzy kilka ramion rzeki. To także największy obszar naturalnych bagien na terenie Małopolski, z rzadko już spotykaną fauną i florą, często mających tu jedyne stanowisko, dlatego Dolina Nidy należy do obszaru Natura 2000.

Nida i jej okolice stanowią doskonałe miejsce dla tych co chcą wypocząć i wykąpać się w dosyć czystej wodzie. Urokliwe tereny z bogatą roślinnością zachwycą każdego, spływ kajakiem dostarczy niezapomnianych wrażeń. Dla wędkarzy to także świetne miejsce, ponieważ w rzece można spotkać nie tylko okonie, płocie, wzdręgi, ukleje, klenie czy leszcze, ale i karpie, jazie, sumy, certy, sandacze i  szczupaki. To na tej rzece odnotowano dwa rekordy Polski w łowieniu ryb drapieżnych – szczupak o wadze 24,10 kg i 128 cm długości oraz sandacz o wadze 15,60 i o długości  109 cm.

Wzdłuż rzeki jest wiele miejsc biwakowych, tak więc dla wytrwałych wędrowców zwiedzających pobliskie grodziska, zamki, a przede wszystkim piękne tereny z bogatą szatą roślinną i zwierzęcą, Nida z okolicą stanowią doskonałe miejsce na wypoczynek.

nida atrakcje swietokrzyskie kajaki splywy kielce cennik splywy wypozycz, kajaki, splywy kajakowe
nida atrakcje swietokrzyskie kajaki splywy kielce cennik splywy wypozycz, kajaki, splywy kajakowe